Czy ubezpieczenie OCP jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OCP jest ważne dla firm transportowych, ponieważ chroni je przed finansowymi skutkami szkód powstałych podczas przewozu towarów. Zapewnia bezpieczeństwo w razie uszkodzenia, kradzieży lub zaginięcia ładunku oraz buduje zaufanie klientów, którzy oczekują zabezpieczenia swoich interesów. Jednak, czy ubezpieczenie OCP jest obowiązkowe? Zapraszamy do artykułu na ten temat.
Czy ubezpieczenie OCP jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OCP nie jest obowiązkowe. Jednakże, wiele firm transportowych decyduje się na jego zakup, aby chronić się przed ryzykiem związanym z przewozem ładunków. Dodatkowo, niektóre firmy lub zleceniodawcy mogą wymagać od przewoźników posiadania polisy OCP jako warunku współpracy.
Jakie są przepisy dotyczące OCP przewoźnika?
Chociaż, ubezpieczenie oc przewoźnika nie jest obowiązkowe, to warto rozważyć zakup polisy. Zgodnie z art. 65. prawa przewozowego, przewoźnik jest odpowiedzialny za ewentualną utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki. Podobny zapis znajduje się w międzynarodowym dokumencie - konwencji CRM. Według zapisów tam zawartych od momentu przyjęcia aż do wydania towaru, odpowiedzialność pozostaje po stronie przewoźnika drogowego. W praktyce oznacza to, że ewentualne szkody ten musiałby odpowiadać z własnej kieszeni.
Czy każdy przewoźnik musi wykupić ubezpieczenie OCP?
Ustawa nie narzuca konieczności zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, ale posiadanie tej polisy to bezpieczeństwo finansowe. Jeśli więc zajmujesz się transportem krajowym lub międzynarodowym, rekomendujemy Ci zakup polisy. Podstawowe ubezpieczenie OCP nie jest drogie, a może uchronić przed dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.
Dlaczego warto wykupić OCP?
Posiadanie polisy OCP zapewnia bezpieczeństwo i spokój w działalności transportowej. Jakie są jeszcze powody, dla których warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie?
- Ubezpieczenie OCP przewoźnika w wielu przypadkach jest wymogiem kontraktowym - wiele firm wymaga, by przewoźnicy posiadali polisę OCP.
- Zwiększenie wiarygodności biznesowej - posiadanie OCP świadczy o profesjonalnym podejściu i buduje zaufanie klientów, którzy powierzają swoje towary firmie transportowej.
- Bezpieczeństwo finansowe firmy - wysokie odszkodowania mogą zachwiać płynnością finansową. Dzięki OCP firma unika ryzyka związanego z nagłymi wydatkami.
Jakie są koszty ubezpieczenia OCP?
Koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (OCP) zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą:
- zakres działalności przewoźnika - koszty mogą się różnić w zależności od rodzaju transportu (krajowy, międzynarodowy) oraz rodzaju towarów, które są przewożone (towary niebezpieczne, drobnicowe, transport maszyn itp.).
- rodzaj pojazdów - ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek i stan techniczny pojazdów, które będą wykorzystywane do transportu,
- historia szkodowości - firmy z dobrą historią bez szkód mogą uzyskać korzystniejsze warunki, podczas gdy przewoźnik z historią wypadków zapłaci wyższą składkę,
- rodzaj polisy - ważne jest także to, czy polisa oc przewoźnika będzie miała standardowy czy rozszerzony zakres.
Jakie są konsekwencje braku ubezpieczenia OCP?
OCP przewoźnika drogowego nie jest obowiązkowe, więc UFG nie nałoży kary za brak ochrony. Niemniej, warto zdawać sobie sprawę z tego, że bez polisy w razie uszkodzenia lub utraty towaru, finansową odpowiedzialność za zdarzenie będzie musiał ponieść przewoźnik. W przypadku przewożenia kosztownych ładunków, koszty te mogłyby być kolosalne. Dlatego, chociaż ubezpieczenie OCP nie jest obowiązkowe, rekomendujemy jego zakup.
Jak kupić ubezpieczenie OCP?
Posiadanie ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego to bardzo rozsądna decyzja. Jak zatem kupić polisę? W ViaBrokers udostępniliśmy opcję zakupu polisy online. Wystarczy, że skorzystasz z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia OCP i wyślesz do nas uzupełnione dane. Nasi specjaliści zapoznają się z formularzem, przeanalizują jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje i zaproponują najkorzystniejszą opcję ochrony polisy OCP. Po akceptacji, ubezpieczenie przewoźnika będziesz mógł kupić i opłacić online.