Czy warto ubezpieczyć ładunek w transporcie?
Ubezpieczenie mienia w transporcie to kwestia, która interesuje nie tylko właścicieli ładunku, ale i przewoźników. Wielu z nich zastanawia się, jak dobrać zakres ubezpieczenia, by żadna sytuacja nie zaskoczyła firmy. I choć wydawać by się mogło, że wystarczające będzie popularne OC przewoźnika, warto zastanowić się nad bardziej rozszerzonym rozwiązaniem - ubezpieczenia cargo. Przeczytaj, dlaczego warto ubezpieczyć ładunek w transporcie.
Czym jest ubezpieczenie ładunku w transporcie i jak działa?
Firmy transportowe, przyjmując różnego rodzaju zlecenia, nakładają na siebie również obowiązek dbania o przewożony towar. I choć mimo dużego doświadczenia przewoźników i wysokiej klasy samochodów ciężarowych, wypadki chodzą po ludziach – nawet jeśli nie wynikają z one z bezpośredniej winy kierowcy czy firmy. W takich wypadkach pomocne jest ubezpieczenie ładunku w transporcie, inaczej zwane ubezpieczeniem cargo.
Chroni ono przewożony towar przed różnymi ryzykami związanymi z transportem. Może obejmować transport drogowy, morski, lotniczy czy kolejowy, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych. Polisa pokrywa straty finansowe wynikające z nieprzewidzianych zdarzeń, które nie zależą od firmy transportowej. W praktyce oznacza to, że w razie takiej sytuacji, właściciel towaru otrzyma odszkodowanie, które pokryje wartość zniszczonego lub utraconego ładunku.
Ubezpieczenie ładunku w transporcie - czy to obowiązek przewoźnika?
Nie. Ubezpieczenie cargo nie jest obowiązkowe, nie regulują tego przepisy prawa. Nie jest również wymagane posiadanie ubezpieczenia OC przewoźnika, które także w nieznacznym stopniu chroni przewożony towar. Czym się różnią te polisy? Wspomniane OC obejmuje odpowiedzialność przewoźnika za szkody, wynikające z jego winy lub zaniedbania. Ponadto straty szacowane są na podstawie wagi ładunku, a nie jego rzeczywistej wartości, dlatego zazwyczaj nie pokrywa całości. Natomiast ubezpieczenie cargo zapewnia pełną ochronę, niezależnie od tego, kto jest winny za uszkodzenie lub utratę. Obejmuje szerszy zakres ryzyk, dzięki czemu firma transportowa może liczyć na pełne wsparcie finansowe.
Kolejna różnica polega na tym, kto może kupić ubezpieczenie ładunku. Nie są to jedynie przewoźnicy, a wszyscy, którzy mogą ponieść straty podczas transportu, np. właściciele towaru, sprzedawcy, kupujący, importerzy, eksporterzy.
Jakie ryzyka pokrywa ubezpieczenie cargo?
Czas na najważniejsze pytanie – jakie ryzyka pokrywa ubezpieczenie mienia w transporcie?
- Szkody fizyczne, które mogą powstać w wyniku kolizji, wywrócenia się pojazdu, wypadków drogowych, awarii statku czy samolotu, a także uszkodzenia wynikające z niewłaściwego załadunku, wyładunku lub złych warunków transportu.
- Kradzież, wyłudzenia i zniszczenia towaru przez osoby trzecie, zarówno podczas transportu, jak i na etapie składowania w magazynach lub innych miejscach postojowych.
- Zagubienie towaru, np. w wyniku błędów logistycznych, celowego działania osób trzecich lub w wyniku nieodnalezienia towaru w punktach przeładunkowych.
- Ryzyka związane z działaniem sił wyższych, takich jak powodzie, burze, silny wiatr, huragany, trzęsienia ziemi, lawiny czy osuwiska.
- Zniszczenie towaru na skutek pożaru lub eksplozji.
Pamiętaj, że zakres ochrony może różnić się w zależności od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami lub zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Dlaczego warto ubezpieczyć ładunek podczas transportu?
Jak widzisz, ubezpieczenie obejmuje naprawdę wiele przypadków, jednak to nie jedyny powód, dla którego warto się na nie zdecydować. Czy warto ubezpieczyć przewożony towar? Oczywiście! Przede wszystkim polisa pozwala firmom skoncentrować się na swojej działalności, bez obaw o potencjalne straty w przypadku problemów z transportem. Jak już wspomnieliśmy, odszkodowanie z ubezpieczenia może być naprawdę duże, ponieważ uwzględnia pełną wartość towaru. Obejmuje wiele rodzajów transportu, m.in. lądowy, morski, powietrzny. Polisa cargo może objąć też specyficzne ryzyka, zapewniając ochronę nawet dla najbardziej wrażliwych produktów, np. elektroniki, produktów spożywczych, leków czy chemikaliów.
Rodzaje ubezpieczeń cargo - jaką wybrać najlepszą opcję dla swojego biznesu?
Ubezpieczenie ładunku można dostosować do specyficznych potrzeb biznesowych, uwzględniając rodzaj transportowanych towarów, środki transportu oraz możliwe zagrożenia. Z tego powodu Towarzystwa Ubezpieczeniowe ułatwiają nieco wybór, oferując ubezpieczenie cargo krajowe oraz ubezpieczenie cargo międzynarodowe. Polisę można również nabyć w zależności od potrzeb transportowych firmy.
- Ubezpieczenie jednostkowe, które obejmuje tylko jeden transport.
- Ubezpieczenie otwartego pokrycia, które zawierana jest na 12 miesięcy, a zakres polisy i stawka ustalane są odgórnie dla wszystkich transportów. Wymaga jednak podania, które dokładnie towary będą ubezpieczone.
- Ubezpieczenie obrotowe, które działa tak jak otwartego pokrycia. Różnica polega na tym, że nie trzeba zgłaszać każdego transportu towaru osobno.
Ile kosztuje ubezpieczenie mienia w transporcie?
Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników, co sprawia, że precyzyjne określenie jednej stawki nie jest łatwe. Na cenę wpływają m.in. wartość przewożonych towarów, rodzaj transportu, trasa przewozu oraz ryzyka związane z danym typem mienia. Przykładowo, przewozy drogowe są zazwyczaj o wiele mniej kosztowne w ubezpieczeniu niż transport morski czy lotniczy, ponieważ te ostatnie niosą ze sobą większe ryzyka jak zalania czy zagubienie towaru na lotniskach.
Chcesz otrzymać jak najtańszą, ale zarazem najkorzystniejszą ofertę? Skorzystaj z pomocy brokera. Mamy dostęp do wielu ofert różnych Ubezpieczycieli, co pozwala nam porównać propozycje pod kątem ceny i zakresu ochrony. Ponadto nasze doświadczenie w branży umożliwia nam negocjacje, dzięki którym możemy zaproponować naprawdę dobre warunki ubezpieczenia.
Co zrobić, gdy dojdzie do uszkodzenia lub utraty ładunku?
Zdarzeń losowych nie można przewidzieć, dlatego właściwe ubezpieczenie transportowe jest konieczne, by zadbać o bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Co zrobić, gdy zdarzy się wypadek? Przede wszystkim sprawdzić zakres ubezpieczenia cargo w transporcie krajowym lub międzynarodowym, ponieważ najprawdopodobniej Twoja polisa zabezpieczy wartość ładunku. A następnie... odezwać się do nas. Możesz na nas w pełni liczyć podczas likwidacji szkody. To my skontaktujemy się z Twoim Ubezpieczycielem, a później pomożemy Ci przejść przez wszystkie formalności dotyczące umowy ubezpieczenia.
Przeczytaj także: gdzie warto ubezpieczyć samochód ciężarowy