Kim jest broker ubezpieczeniowy?

Zastanawiasz się kim jest broker ubezpieczeniowy i jaką rolę może odegrać w Twojej firmie? W artykule dokładnie wyjaśniamy zakres kompetencji brokera ubezpieczeniowego i doradzamy, kiedy warto zdecydować się na nawiązanie współpracy.
Kim jest broker ubezpieczeniowy?
Broker ubezpieczeniowy to niezależny doradca, który pomaga w wyborze najlepszego ubezpieczenia dla firmy. Analizuje potrzeby biznesu, porównuje oferty różnych towarzystw, negocjuje warunki i wspiera w formalnościach, w tym przy likwidacji szkód. Działa zawsze w interesie obsługiwanej firmy - broker ubezpieczeniowy reprezentuje klienta.
Rola brokera ubezpieczeniowego
Broker ubezpieczeniowy pełni ważną funkcję w firmach. Jaka jest rola brokera?
-
Doradztwo - do głównych zadań brokera należy analiza potrzeb klienta czy identyfikowanie ryzyka w firmie. Na tej podstawie broker przedstawia klientowi zalecenia, dotyczące zabezpieczeń w firmie. A także wykonuje audyt dotychczasowych polis i poleca najkorzystniejsze rozwiązania ubezpieczeniowe.
-
Zawieranie umów ubezpieczeń - broker przedstawia Klientowi opcje ochrony i pośredniczy w zawieraniu umów ubezpieczeniowych.
-
Wsparcie formalne - działalność brokerska to także stała opieka nad polisami i pomoc klientowi w procesie likwidacji szkód.
Broker ubezpieczeniowy a pełnomocnictwo
By broker ubezpieczeniowy mógł reprezentować interesy Twojej firmy i negocjować warunki umów ubezpieczeniowych, musi posiadać pełnomocnictwo. Dokument, nazywany także listem brokerskim powinno zostać podpisane już na początku współpracy. Stanowi ono bowiem upoważnienie do takich czynności brokerskich jak:
-
identyfikacja ryzyka w firmie,
-
audyt dotychczasowych polis,
-
negocjacje z ubezpieczycielem,
-
opieka nad polisami i pomoc w procesie likwidacji szkód.
Bez podpisanego dokumentu, praca brokera byłaby niemożliwa. Towarzystwa Ubezpieczeniowe odmówiłyby mu bowiem udzielenia jakichkolwiek informacji.
Różnice między brokerem a agentem ubezpieczeniowym
Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między agentem ubezpieczeniowym a brokerem. Te są jednak znaczne. Przede wszystkim działalność brokerów ubezpieczeniowych jest dedykowana wyłącznie dla przedsiębiorców - broker nie zajmuje się obsługą Klientów indywidualnych. W odróżnieniu od agenta ubezpieczeniowego działa w imieniu Klienta - współpraca z nim jest więc poprzedzona podpisaniem pełnomocnictwa. Znaczną różnicą między brokerem a agentem jest zakres obowiązków - rola brokera jest znacznie większa. Najprościej odpowiadając na pytanie: kim jest broker?, specjalista to osoba, która reprezentuje interesy klienta biznesowego.
Umowa flotowa dzięki brokerowi
Jeśli dana firma ma 6 lub więcej pojazdów to broker może zaproponować zawarcie umowy ubezpieczenia na flotę i ujęcie wszystkich pojazdów w jednej polisie. Umowa generalna to nie tylko oszczędność dla firmy, ale także duża wygoda. Broker sporządza wykaz wszystkich pojazdów i stara się wyrównać okresy ubezpieczeń. Dzięki temu składek nie trzeba płacić co kilka tygodni czy miesięcy, ale wygodnie raz w roku za całość (jeśli takie będzie życzenie Klienta).
Najczęściej zadawane pytania