Dodano: 18.12.2024
3 min.

Rodzaje OCP

Z tego artykułu dowiesz się:
Przewoźnik, który rozmawia ze specjalistą ViaBrokers na temat rodzajów ubezpieczenia OCP.

Ubezpieczenie OCP jest ważnym elementem działalności każdej firmy transportowej. Polisa gwarantuje ochronę przed skutkami szkód wyrządzonych w czasie przewozu towarów. Jeśli rozważasz jej zakup - zapraszamy do artykułu na temat rodzajów OCP.

Kilka słów o polisie OCP

OCP przewoźnika zapewnia ochronę przewoźnikowi w przypadku uszkodzenia towaru, jego utraty lub opóźnienia w dostawie. Oczywiście, ochronę można rozszerzyć także o inne zdarzenia, tak jak np. uszkodzenie towaru podczas rozładunku, wydanie towaru osobie nieuprawnionej czy rabunku. Co ważne, ubezpieczenie OCP nie jest obligatoryjne, ale w wielu przypadkach jest wymogiem kontraktowym. Wynika to z faktu, że osoby, które powierzają przewoźnikowi towar chcą mieć pewność, że nawet w razie nieprzewidzianych zdarzeń, otrzymają rekompensatę. Posiadanie polisy OCP niejednokrotnie zwiększa szanse na nawiązanie nowych relacji biznesowych.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia OCP?

Co ważne, polisa odpowiedzialności cywilnej przewoźnika powinna być dopasowana do specyfiki działalności. Jak dobrać ochronę i jakie są rodzaje OCP? Przede wszystkim, ważne jest to, jakie trasy będzie pokonywał przewoźnik. Pod tym względem można wyróżnić następujące rodzaje OCP: krajowe, międzynarodowe i kabotaż. Innym, istotnym czynnikiem jest też zakres ubezpieczenia transportowego - podstawowy lub rozszerzony.

Rodzaje OCP - OC przewoźnika w ruchu krajowym

Pierwszym, podstawowym rodzajem ochrony jest OCP w ruchu krajowym. Kiedy rozważyć taki wariant polisy? Przede wszystkim, gdy:

  • firma świadczy usługi przewozu drogowego towarów tylko na terenie Polski,
  • przedsiębiorstwa i instytucje, które zlecają przewóz towarów wymagają od przewoźnika odpowiedniego ubezpieczenia,
  • jako przedsiębiorca odpowiedzialnie podchodzisz do biznesu i chcesz mieć pewność, że nawet w razie uszkodzenia ładunku, nie będziesz musieć pokrywać kosztów z własnej polisy.

Rodzaje OCP - OC przewoźnika w ruchu międzynarodowym

To ubezpieczenie dotyczy przewozów realizowanych poza granicami Polski. Jest więc niezbędne dla firm przewozowych działających na rynkach zagranicznych. A także dla tych przedsiębiorstw, które:

  • chcą spełnić wymagania zagranicznych kontrahentów - wielu zleceniodawców wymaga, aby firma transportowa posiadała polisę OCP międzynarodowe jako warunek podjęcia współpracy,

  • chcą chronić firmę przed stratami finansowymi. 

Rodzaje OCP - kabotaż

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest kabotaż. Według definicji, kabotaż to przewóz ładunków między punktami znajdującymi się w tym samym kraju przez przewoźnika zarejestrowanego w innym państwie. Przykładowo, gdy polska firma transportowa wykonuje transport na terenie Niemiec, przewożąc ładunek między Berlinem a Hamburgiem, jest to przewóz kabotażowy. W takich sytuacjach przewoźnicy powinni zadbać o zakup międzynarodowego ubezpieczenia ocp rozszerzonego o kabotaż. Podsumowując, ubezpieczenie kabotażowe jest dedykowane dla:

  • firma świadczy usługi transportowe na terenie różnych krajów UE i realizuje ładunki lokalne na zlecenie zagranicznych kontrahentów,

  • w kraju, w którym będzie realizowany jest przewóz, brak odpowiedniego ubezpieczenia kabotażowego OCP może skutkować wysokimi karami,

  • umowa ubezpieczenia ocp rozszerzonego o kabotaż jest wymagana przez zagranicznych kontrahentów,

  • jako przewoźnik masz świadomość, że posiadanie polisy OCP to więcej niż ubezpieczenie przewożonych towarów - polisa zapewnia bezpieczeństwo finansowe i chroni firmę przed konsenkwencjami finansowymi.

Porównania rodzajów ubezpieczenia OCP

Rodzaje OCP Zakres ochrony Przykłady zastosowania
OCP krajowe Odpowiedzialność za szkody podczas przewozów na terenie Polski. Transport ładunków między miastami w Polsce, np. Warszawa – Kraków.
OCP międzynarodowe Odpowiedzialność za szkody podczas przewozów między różnymi krajami. Transport z Polski do Niemiec, Francji, czy innych krajów UE i poza UE.
OCP kabotaż Odpowiedzialność za szkody podczas przewozów między punktami w obcym kraju UE. Transport między miastami we Francji przez polską firmę transportową.

Jakie są jeszcze rodzaje ubezpieczenia OCP?

Ubezpieczenia OCP różnią się także zakresem ochrony. Z tego względu można wyróżnić dwa rodzaje ochrony OCP: podstawowa ochrona i rozszerzona ochrona. Podstawowa polisa OCP gwarantuje ochronę finansową w kilku przypadkach: uszkodzenie ładunku, całkowite zniszczenie towaru bądź utratę towarów. Składka polisy OCP w tym przypadku jest ekonomiczna, ale trzeba mieć świadomość, że to ubezpieczenie ocp chroni tylko w kilku przypadkach. Natomiast rozszerzone ubezpieczenie OCP obejmuje o wiele więcej zdarzeń; można dobrać tam takie klauzule jak:

  • utylizacja towarów po szkodzie,

  • rabunek,

  • szkoda powstała w związku z nienależytym rozmieszczeniem i zabezpieczeniem towaru,

  • rażące niedbalstwo - takie OCP chroni, gdy przewoźnik popełni poważny błąd, który będzie skutkował uszkodzeniem ładunku,

  • prowadzenie środka transportu przez osobę bez ważnego prawa jazdy,

  • brak ubezpieczającego w liście przewozowym,

  • braku badań technicznych.

Podstawowa czy rozszerzona ochrona - co wybrać?

Przedstawione wyżej ubezpieczenia OCP różni zakres, suma ubezpieczenia OCP i oczywiście cena. Który wariant polisy wybrać? Decyzja o wyborze odpowiedniego wariantu ubezpieczenia OCP zależy od specyfiki działalności przewoźnika, rodzaju transportowanych ładunków oraz zasięgu działania firmy. Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję:

  • podstawowe OCP będzie wystarczające, jeśli Twoja firma wykonuje przewozy tylko na terenie kraju i transportuje standardowe ładunki. Będzie to tańsza opcja, ale z mniejszą ochroną.

  • rozszerzone OCP to lepszy wybór dla firm działających na rynku międzynarodowym, przewożących ładunki o wyższej wartości lub o szczególnych wymaganiach (np. ładunki niebezpieczne). Choć koszt polisy jest wyższy, zapewnia ona większe bezpieczeństwo i ochronę w przypadku niespodziewanych zdarzeń.

Ubezpieczenie OCP online

Co ważne, OCP przewoźnika można kupić online. Wystarczy skorzystać z narzędzia, które oferujemy - kalkulator OCP przewoźnika. Poprosimy tam o wpisanie kilku ważnych informacji np. czy przewoźnika interesuje OCP dla transportu krajowego czy może OCP dla transportu międzynarodowego. Istotny będzie też rodzaj przewożonych towarów i liczba posiadanych pojazdów. Na podstawie najważniejszych informacji, dobierzemy odpowiednie ubezpieczenie. Oczywiście finalna decyzja na temat ubezpieczenia OCP należy do Ciebie, ale jako brokerzy, postaramy się wynegocjować jak najlepsze warunki. Możesz też liczyć na to, że składka polisy ocp będzie konkurencyjna. 

Najczęściej zadawane pytania 

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OCP?
Jakie ubezpieczenia transportowe warto jeszcze rozważyć?
Jaka jest cena ubezpieczenia OCP?
Dlaczego warto współpracować z ViaBrokers?
Jak oceniasz artykuł?
0.0 / 5
liczba głosów: 0