Transport odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu towarów i usług, dlatego ubezpieczenia transportowe stają się niezwykle istotnym elementem strategii zarządzania ryzykiem dla przedsiębiorstw. Chronią one firmy przed nieprzewidywalnymi sytuacjami, takimi jak wypadki, kradzieże czy uszkodzenia towarów w trakcie transportu. Przeczytaj, na jakie ubezpieczenia dla firmy transportowej się zdecydować, by zyskać kompleksową i skuteczną ochronę pod wieloma względami.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń transportowych?
Ubezpieczenie transportowe chroni firmę przed finansowymi skutkami strat i uszkodzeń towarów w czasie transportu. Bez tego zabezpieczenia firma może ponieść znaczne straty, zarówno w związku z utratą towaru, jak i koniecznością pokrycia kosztów związanych z odszkodowaniami. Branża ta niesie ze sobą wiele ryzyk, a ubezpieczenia transportowe minimalizują ryzyko finansowe związane z tymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Mogą obejmować różne aspekty, takie jak kradzieże, uszkodzenia mechaniczne, wypadki drogowe, a nawet straty związane z opóźnieniami w dostawach. Do najpotrzebniejszych, a zarazem najczęściej wybieranych ubezpieczeń dla firm transportowych należą:
- ubezpieczenie do licencji transportowej
- ubezpieczenie ciągników siodłowych
- ubezpieczenie OCP
- ubezpieczenie cargo
Ubezpieczenie transportowe w ViaBrokers
Wypełnienie go zajmie Ci maksymalnie dwie minuty!
Gwarantujemy najkorzystniejszą ofertę dla Twojego biznesu.
Kupując polisę na viabrokers.pl sporo oszczędzasz!
Ubezpieczenie do licencji transportowej
Ubezpieczenie do licencji transportowej jest konieczne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność transportową. Stanowi potwierdzenie, że firma może legalnie zajmować się przewozem osób i towarów, transportem drogowym w zakresie pośrednictwa oraz krajowym transportem osób samochodem osobowym lub taksówką. By otrzymać licencję, należy albo dysponować odpowiednimi środkami finansowymi, albo wykupić to ubezpieczenie. Jest ono zapewnieniem, że przedsiębiorca dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, tj. 9000 euro na pierwszy samochód ciężarowy oraz 5000 euro na każdy kolejny, co jest ustalane przez unijne przepisy. W przypadku szkody to ubezpieczenie pokryje straty.
Ubezpieczenie ciągnika siodłowego
Kolejnym obowiązkowym ubezpieczeniem dla firmy transportowej jest OC ciągnika siodłowego. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów drogowych OC jest konieczne, jeśli ciągnik porusza się po drogach. Za brak ubezpieczenia można zapłacić karę wynoszącą nawet 9030 zł. Polisa zapewnia ochronę podczas kolizji czy wypadków drogowych, ponieważ w takiej sytuacji koszty likwidacji szkód zostają pokryte z ubezpieczenia ciągnika siodłowego, a nie przez kierowcę. To ubezpieczenie transportowe nie należy do najtańszych, jednak jego koszt można obniżyć na kilka sposobów, np. decydując się na ubezpieczenie całej floty pojazdów firmowych lub korzystając z pomocy brokera.
Ubezpieczenie cargo
Ubezpieczenie cargo, znane również jako ubezpieczenie przewożonego ładunku, jest kluczowym aspektem dla firm zajmujących się zarówno krajowym, jak i międzynarodowym transportem towarów. To specjalne ubezpieczenie zapewnia ochronę przed potencjalnymi stratami, uszkodzeniami lub kradzieżą towarów podczas ich transportu na całym ich szlaku, niezależnie od tego, jakie środki transportu są wykorzystywane w poszczególnych etapach podróży. Może obejmować różne rodzaju zagrożenia, takie jak wypadki morskie, kradzieże w czasie transportu lądowego, straty wynikające z ryzyka celno-skarbowego czy nawet uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Dzięki tej formie ubezpieczenia transportowego firmy mogą zminimalizować ryzyko związane z przewozem towarów na znaczne odległości.
Ubezpieczenie OCP
Ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika, również dotyczy przewożonych towarów, jednak chroni przede wszystkim przewoźnika przed roszczeniami związanymi z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi osobom trzecim lub ich mieniu w trakcie wykonywania usług transportowych. Brak tego ubezpieczenia transportowego może mieć realny wpływ na zdolność przewoźnika do pozyskiwania nowych zleceń. Niektórzy klienci wymagają, aby firma przewozowa była ubezpieczona w ten sposób, dlatego warto rozważyć tę możliwość.
Inne ubezpieczenia dla firmy transportowej
Ubezpieczenia transportowe nie ograniczają się jedynie do pojazdów, towaru i przewoźników. Warto pomyśleć również o innych aspektach biznesu, np. ubezpieczeniu majątku firmowego, które zabezpieczy przedsiębiorstwo przed różnymi ryzykami związanymi z utratą, uszkodzeniem lub kradzieżą mienia. Polisa obejmuje zazwyczaj budynki, wyposażenie biurowe czy inne maszyny. Kolejnym ubezpieczeniem dla firmy transportowej, które warto rozważyć, jest ubezpieczenie dla pracowników. Posiadanie kompleksowego pakietu ubezpieczeń dla pracowników nie tylko zwiększa atrakcyjność firmy jako pracodawcy, ale także dba o dobre samopoczucie zatrudnionych oraz pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.
Ubezpieczenie dla firmy transportowej
Dla przedsiębiorców, którzy posiadają kilka pojazdów firmowych, korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie całej floty. Aby móc w ten sposób ubezpieczyć pojazdy, należy posiadać ich minimum 5. Jest to wygodne i skuteczne rozwiązanie dla przedsiębiorców, ponieważ za jednym razem mogą objąć ochroną kilka pojazdów. Ponadto posiadacze flot mogą korzystać z korzystniejszych stawek i warunków ubezpieczenia niż w przypadku indywidualnych polis dla każdego pojazdu. Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju ubezpieczeniem dla firmy transportowej, skontaktuj się z nami.