Ubezpieczenie cargo a OC przewoźnika - poznaj różnice w ochronie ładunku
Transport towarów wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia, kradzieży czy całkowitej utraty. Właściciele towarów i firmy transportowe mogą jednak zabezpieczyć swoje interesy, korzystając z odpowiednich ubezpieczeń - OC przewoźnika lub polisy cargo. Choć oba rozwiązania wydają się podobne, ich zakres, odpowiedzialność i sposób działania znacząco się różnią. Poznaj najważniejsze różnice, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych strat finansowych.
Czy przewoźnik jest odpowiedzialny za ładunek?
Tak. Przewoźnik jest zazwyczaj odpowiedzialny za ładunek od momentu jego przyjęcia do transportu aż do momentu dostarczenia go do odbiorcy. Odpowiedzialność ta wynika z prawa przewozowego, w tym m.in. z Konwencji CMR (dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów), która określa zasady odpowiedzialności w transporcie międzynarodowym.
To jego obowiązkiem jest sprawdzenie towaru, odpowiednie zabezpieczenie go i dbanie o niego podczas całego transportu. Jednak jak wiadomo - niespodziewane wypadki podczas jazdy zdarzają się bardzo często. Zgodnie z przepisami, przewoźnik ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek czy uszkodzenie ładunku, chyba że szkoda wynikła z przyczyn niezależnych od niego, takich jak np. siła wyższa (klęski żywiołowe). Jednak i w takich sytuacjach można liczyć na odszkodowanie. Z tego powodu firmy transportowe mogą zabezpieczyć się przed różnymi sytuacjami, nie tylko z winy przewoźnika - za pomocą polis transportowych.
Jakie polisy transportowe chronią ładunek?
Nie. Jest to dobrowolna decyzja przedsiębiorstwa lub właściciela przesyłki. Jednak w obecnych czasach zabezpieczenie ładunku to podstawa i większość firm transportowych decyduje się na zakup odpowiedniej oferty, której zakres ubezpieczenia będzie uwzględniał jak najwięcej sytuacji i szkód. Właściciele firm transportowych mogą dzięki temu uniknąć poważnych problemów finansowych związanych z koniecznością pokrycia szkód. Jest to szczególnie istotne dla mniejszych przedsiębiorstw, które mogłyby mieć trudności z pokryciem kosztów związanych z utratą dużej wartości ładunku. Najczęściej wybieranymi ubezpieczeniami są: cargo oraz odpowiedzialności przewoźnika.
Ubezpieczenie cargo
Ubezpieczenie cargo, czyli ubezpieczenie mienia w transporcie, jest polisą zapewniającą ochronę towaru przewożonego różnymi środkami transportu – drogowym, lotniczym, morskim czy kolejowym. Chroni właściciela ładunku przed finansowymi skutkami jego uszkodzenia, utraty lub kradzieży podczas transportu. Jeśli podczas trasy zdarzy się niespodziewany wypadek, to Ubezpieczyciel pokryje szkody, a nie firma przewozowa.
Cargo działa zarówno na krajowe, jak i międzynarodowe trasy, a jego zakres można rozszerzyć o dodatkowe opcje, np. ochronę przed opóźnieniami czy awariami. Można nim objąć praktycznie każdy ładunek, o ile Ubezpieczyciel nie przewiduje wyłączeń w polisie, np. na przewóz dokumentów, żywych zwierząt czy dzieł sztuki. Jest to ubezpieczenie, z którego mogą skorzystać nie tylko firmy transportowe, a również nadawcy, spedytorzy czy właściciele towaru. Polisa cargo może być zawarta na pojedynczy przewóz lub na wszystkie przewozy towarów realizowane przez określony czas, np. rok.
Ubezpieczenie OCP
Ubezpieczenie OCP, inaczej znane jako OC przewoźnika, skupia się bardziej na samym przewoźniku. Jego celem jest ochrona odpowiedzialności przewoźnika za trudne do przewidzenia zdarzenia. Obejmuje szkody, za które odpowiada on prawnie, a które mogą wystąpić w trakcie transportu ładunku, takie jak: uszkodzenie towaru, jego kradzież, zagubienie lub częściowa utrata. Dzięki polisie firma nie musi obawiać się, że jedno zdarzenie wpłynie na jej sytuację finansową, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych szkód np. na trasach międzynarodowych.
Warto pamiętać, że OCP zazwyczaj nie obejmuje wszystkich ryzyk. Ubezpieczyciele zazwyczaj wyłączają odpowiedzialność za szkody wynikające z siły wyższej, wadliwego opakowania towaru, złego stanu technicznego pojazdu, a także za szkody spowodowane z winy nadawcy lub odbiorcy.
Ubezpieczenie cargo a OC przewoźnika - czym różnią się te polisy?
Choć obie polisy wydają się bardzo podobne, warto wiedzieć, co je różni. Najważniejsze różnice znajdziesz w tabeli poniżej.
Polisa cargo | OC przewoźnika | |
Jaki jest cel ubezpieczenia? | Jest polisą, mającą na celu ochronę samego towaru w transporcie, niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny za ewentualne zniszczenia. | Jest to polisa chroniąca przewoźnika przed roszczeniami wynikającymi ze szkód wyrządzonych na przewożonym towarze z jego winy. OC przewoźnika nie zabezpiecza wartości, ale chroni przewoźnika przed finansowymi skutkami ewentualnych roszczeń ze strony właściciela ładunku. |
Kto może wykupić polisę? | Jest wykupowana przez przewoźnika lub właściciela towaru (nadawcę lub odbiorcę). | Wykupić ją może tylko firma transportowa lub przewoźnik. |
Jak szacowane są straty? | W przypadku zdarzenia Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bezpośrednio właścicielowi przesyłki, pokrywając jego pełną wartość, niezależnie od odpowiedzialności przewoźnika. | W przypadku zdarzenia starty są szacowane na podstawie wagi załadunku, a nie jego realnej wartości. |
Jaki jest zakres polisy? | Obejmuje wszystkie ryzyka, związane z uszkodzeniem lub utratą towaru, w tym ryzyka niezależne od kierowcy np. kradzież, wypadki losowe, pożary czy klęski żywiołowe. | Pokrywa odpowiedzialność kierowcy za zniszczenia wynikające z jego winy lub zaniedbania (np. niewłaściwego zabezpieczenia przesyłki). |
Gdzie obowiązuje polisa? | Można ją dostosować do różnych rodzajów transportu (drogowy, morski, lotniczy,kolejowy) oraz trasy, jaką pokonuje towar (transport krajowy, międzynarodowy). | Jest dostosowana do rodzaju działalności, obejmując transport krajowy lub międzynarodowy, ale zawsze dotyczy tylko tych przewozów, które wykonuje sam kierowca. |
Czy polisa jest obowiązkowa? | Nie | Nie |
Najlepsza ochrona w transporcie - kup polisę online
Zastanawiasz się, czy wybrać ubezpieczenie OC przewoźnika, czy polisę cargo? Skontaktuj się z nami, a pomożemy wybrać rozwiązanie najlepsze dla Twojej firmy. Dzięki temu, że nasi brokerzy mają ogromne doświadczenie we współpracy z różnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, możemy zaproponować Twojemu przedsiębiorstwu ofertę, która zapewni Ci właściwą ochronę podczas codziennej pracy. Obawiasz się o formalności związane z ewentualną wypłatą odszkodowania? W tym też Ci pomożemy. Współpraca z nami opiera się na wsparciu od samego początku, pomocy z formalnościami oraz likwidacji ewentualnych szkód - wszystko online!