Ubezpieczenie OC środowiskowe - kto powinien je kupić?
Skażenie powietrza w wyniku pożaru, zanieczyszczenie wody przez nieprawidłowe składowanie odpadów czy wyciek substancji chemicznej. To tylko część przykładów zanieczyszczenia środowiska, które może powstać z winy Twojej firmy. Jak zabezpieczyć przed finansowymi konsekwencjami szkód? Z naszego doświadczenia wynika, że najbezpieczniejszą opcją będzie inwestycja w ubezpieczenia środowiskowe. W artykule dokładnie wyjaśniliśmy ich sposób działania.
Ochrona środowiska a działalność gospodarcza
Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że obowiązują Cię przepisy prawne, dotyczące ochrony środowiska. Jednym z nich jest chociażby dyrektywa europejska nr 24/35/WE czy ustawa z dnia 20 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku. A to oznacza, że jeśli dojdzie do szkody wynikającej z zaniechania czy działania Twojej firmy, będziesz musiał wziąć odpowiedzialność i pokryć koszty działań naprawczych. Naprawa szkód może być jednak bardzo wymagająca finansowa. Ubezpieczenia środowiskowe, których suma ubezpieczenia jest dobrze przemyślana, mogą więc okazać się zbawienne dla firmowego budżetu w przypadku wystąpienia szkód środowiskowych.
Ubezpieczenie OC środowiskowe - dla jakich firm?
Ubezpieczenie OC środowiskowe jest dedykowane wszystkim firmom, których działanie stwarza ryzyko wyrządzenia szkód w naturalnym środowisku. Mowa tu nie tylko o branżach, związanych z wywozem nieczystości, ale także o innych rodzajach działalności. Zatem, kto powinien zdecydować się na ubezpieczenie środowiskowe? Poniżej wymieniamy listę tych działalności.
- Firmy transportowe - ubezpieczenie OC środowiskowe będzie dobry wyborem dla przedsiębiorstw, które zajmują się przewozem niebezpiecznych materiałów, odpadów czy substancji chemicznych.
- Właściciele dużych gospodarstw rolnych - ryzyko wystąpienia szkód środowiskowych jest w tym przypadku naprawdę wysokie. Nieodpowiednio stosowane lub przechowywane chemikalia: nawozy czy pestycydy mogą wyrządzić szkodę w środowisku naturalnym.
- Producenci żywności - duże zakłady przetwórstwa spożywczego, wytwórnie napojów, rzeźnie i inne firmy zajmujące się produkcją żywności mogą generować odpady organiczne i chemiczne wpływające na środowisko.
- Firmy budowlane - mowa przedewszystkimm o działalnościach prowadzących duże projekty infrastrukturalne, takie jak budowa dróg, mostów, tuneli, a także prace związane z przygotowaniem terenów pod inwestycje.
- Przemysł farmaceutyczny - podczas wytwarzania leków niejednokrotnie stosowane są substancje potencjalnie niebezpieczne dla środowiska.
Jakie są zalety ubezpieczenia OC środowiskowego?
Działasz w branży, która stwarza potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego? Ubezpieczenie OC środowiskowe będzie racjonalną decyzją. Zabezpieczy Twoją firmę zarówno na wypadek nagłej awarii, która spowoduje zanieczyszczenie środowiska, jak i stopniowego działania, które finalnie spowoduje szkodę w przyrodzie. Ubezpieczenie środowiskowe, oprócz zabezpieczenia roszczeń, ma także kilka innych zalet.
- Ochrona finansowa przed wysokimi kosztami - szkody spowodowane oddziaływaniem szkodliwych substancji zazwyczaj generują duże szkody w środowisku.
- Jesteś lepiej postrzegany przez potencjalnych partnerów biznesowych -ubezpieczenie środowiskowe może pokazać Twoim kontrahentom i partnerom biznesowym, że bierzesz pod uwagę ryzyka wyrządzenia szkód. Zabezpieczenie roszczeń sugeruje, że masz odpowiedzialne podejście do biznesu.
-
Chronisz wizerunek swojej firmy - nie da się ukryć, że przypadek szkody środowiskowej narusza reputację działalności. Ubezpieczenie środowiskowe może pomóc w szybkim i skutecznym zarządzaniu kryzysami, minimalizując negatywny wpływ na reputację przedsiębiorstwa.
Najczęściej spotykane szkody środowiskowe
Zastanawiasz się, jakie szkody w środowisku mogą wystąpić z winy Twojej firmy? Wbrew pozorom, o taką szkodę nie jest trudno. Poniżej opisaliśmy trzy przypadki, które mogą wystąpić podczas prowadzenia działalności.
-
Wypadek/ kolizja samochodowa i wylanie się szkodliwej substancji - w szczególności tyczy się to firm transportowych, które przewożą paliwa lub chemikalia.
-
Skażenie powietrza po pożarze zakładu - by zaprószyć ogień w zakładzie wystarczy chwila nieuwagi pracownika. Do takiej sytuacji może też dojść w przypadku problemów z instalacją elektryczną itd. by zaprószyć ogień w zakładzie wystarczy chwila nieuwagi pracownika. Do takiej sytuacji może też dojść w przypadku problemów z instalacją elektryczną itd. Skażenie powietrza może spowodować pogorszenie jakości życia okolicznych mieszkańców. Ma też wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Koszty związane z monitorowaniem i poprawą jakości powietrza oraz ewentualne roszczenia mieszkańców mogą być pokryte z OC środowiska.
-
Nieprawidłowe składowanie odpadów - jeśli zanieczyszczenia i odpady dostaną się do wody gruntowej to będzie wymagana kosztowna akcja remediacyjna oraz zapewnienia alternatywnych źródeł wody dla lokalnej społeczności. Koszty te mogą być pokryte z OC środowiskowego.
Likwidacja szkody środowiskowej
Co w przypadku wystąpienia szkody środowiskowej? Jeśli sprawcą będzie Twoja firma, zostaniesz zobowiązany do przywrócenia środowiska do stanu poprzedniego i zminimalizowania skutków swojego zaniechania. Innymi słowy - do wpłacenia kwoty, która pokryje finansowe konsekwencje szkód. Jeśli jednak posiadasz dedykowane ubezpieczenia środowiskowe, to nie będziesz musiał pokrywać wszystkiego z budżetu firmy - odpowiedzialność finansową przyjmie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Zanim tak się stanie, trzeba jednak poinformować firmę o wystąpieniu zdarzenia. W ViaBrokers pomożemy Ci w tej kwestii, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się prawno-formalnymi kwestiami.
Dlaczego warto postawić na współpracę z ViaBrokers?
W ViaBrokers specjalizujemy się w tematyce ubezpieczeń firmowych i znamy specyfikę szkód środowiskowych. W związku z tym jesteśmy w stanie zaproponować Ci ubezpieczenie, idealnie dopasowane do specyfiki Twojej firmy. Do dodatkowych benefitów można zaliczyć:
- współpracę z brokerem ubezpieczeniowym,
- pomoc w procesie likwidacji szkód, również tych zagranicznych,
- pomoc prawną
Gwarancja ubezpieczeniowa a ubezpieczenie OC środowiskowe
Co ważne, środowiskowa gwarancja ubezpieczeniowa nie jest tożsama z ubezpieczeniem środowiskowym. Między tymi dwoma produktami występuje kilka znaczących różnic. Przede wszystkim, gwarancja ta nie działa jak typowe ubezpieczenie – nie pokrywa kosztów szkód, które firma sama poniesie, ale zobowiązuje ubezpieczyciela do spełnienia określonych świadczeń wobec trzeciej strony, gdy firma tego nie zrobi. Natomiast ubezpieczenie środowiskowe działa w następujący sposób: firma płaci składkę, a w zamian otrzymuje ochronę na wypadek szkody.
Najczęściej zadawane pytania