Ubezpieczenie OCP PZU
Jeśli zajmujesz się transportem drogowym, to z pewnością zastanawiasz się nad ubezpieczeniem OC przewoźnika. W jakiej firmie najlepiej kupić polisę? OCP PZU czy polisa z innego Towarzystwa? W ViaBrokers dla naszych Klientów możemy sprawdzić różne opcje polisy.
Czym jest ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego?
Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego (OCP) to polisa przeznaczona dla firm transportowych, która chroni przed finansowymi skutkami szkód powstałych w przewożonym towarze od momentu jego przyjęcia do przewozu aż do dostarczenia odbiorcy. Polisa obejmuje odpowiedzialność za szkody rzeczowe, takie jak utrata, ubytek czy uszkodzenie przesyłki, a także za opóźnienia w dostawie wynikające z winy przewoźnika. Zakres ochrony może być rozszerzony o dodatkowe ryzyka, np. szkody powstałe wskutek rabunku, przewozu towarów łatwo psujących się czy materiałów niebezpiecznych.
Jakie szkody obejmuje OC przewoźnika PZU?
Zastanawiasz się, jakie sytuacje może objąć ochroną OCP PZU? Zazwyczaj obejmuje ono:
- zniszczenie towarów lub całkowita utrata,
- opóźnienia - jeśli nie dostarczysz towaru na czas np. ze względu na złe warunki pogodowe, Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie,
- przechowywanie ładunku - pokrycie kosztów przechowania ładunku np. w czasie naprawy uszkodzonych pojazdów,
- i wiele innych opcji.
Jakie są korzyści z ubezpieczenie OC PZU?
Ubezpieczenie OCP (odpowiedzialności cywilnej przewoźnika) jest kluczowe dla firm transportowych, które chcą zabezpieczyć swoje interesy podczas realizacji przewozów. PZU, jako jeden z liderów rynku ubezpieczeniowego w Polsce, oferuje ubezpieczenie OCP dostosowane do potrzeb przewoźników. Ze względu na wiarygodną pozycję i długoletnie doświadczenie w branży wiele osób pyta o ofertę PZU. W ViaBrokers chętnie przygotujemy ofertę z tej firmy i porównamy ją z innymi. Wyróżnikiem oferty PZU jest m.in. pokrywanie kosztów opłat parkingowych po wypadku, również za granicą (tam ceny postojów są dużo wyższe niż w Polsce).
Jakie opcje rozszerzenia dostępne są w PZU?
Z naszego doświadczenia wynika, że jeśli realizujesz umowy przewozy towarów o wysokiej wartości to warto zdecydować się na dodatkową ochronę. Jakie opcje są dostępne w PZU? Najpopularniejsze są;
- przewóz towarów niebezpiecznych (ADR),
- przewóz zwierząt żywych,
- przewóz leków,
- szkody powstałe w czasie postoju pojazdu poza strzeżonym parkingiem (w przypadku niektórych szkód w tym czasie, odszkodowanie będzie wypłacane w ramach podstawowego ubezpieczenia),
- skutki rozboju,
- uszkodzenia palet i kontenerów stanowiących opakowanie lub zabezpieczenie towaru,
- usunięcie pozostałości po szkodzie, w tym utylizacja uszkodzonego towaru,
- podniesienie lub wyciągnięcie pojazdu po wypadku, np. z rowu.
Jakie są finansowe skutki szkód, związanych z przewozem?
Jeśli jako przewoźnik posiadasz ubezpieczenie OCP, to nawet w razie zniszczenia czy całkowitej utraty towaru, odpowiedzialność weźmie na siebie Towarzystwo Ubezpieczeniowe jak PZU czy inne. Problem będzie natomiast w sytuacji, gdy nie będziesz mieć aktywnej polisy - wtedy będziesz musiał samodzielnie ponieść konsekwencje finansowe.
Jak OC przewoźnika chroni przed finansowymi stratami?
Jak już wspominaliśmy, w razie zniszczenia przewożonego towaru czy całkowitej utraty towaru, odpowiedzialność może wziąć PZU czy inne Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Oczywiście warunkiem jest posiadanie aktywnej polisy OCP. Innymi słowy - OC przewoźnika chroni przed finansowymi stratami, zapewniając pokrycie kosztów związanych z odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone w czasie transportu, w tym odszkodowania dla klientów.
Jakie są kluczowe punkty ogólnych warunków ubezpieczenia?
Zakres ochrony OCPD jest bardzo ważny, ale nie jest to jedyny aspekt na który warto zwrócić uwagę. Co jeszcze jest ważne? W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinna być zawarta: suma polisy - w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu tj. zniszczenia lub utraty ładunku, właśnie do takiej kwoty będzie odpowiadało Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Decydując się na polisę przewoźnika z PZU SA, warto też porozmawiać ze specjalistą o wyłączeniach w ochronie i o dodatkowych klauzulach.
Czy tanie ubezpieczenia są wystarczające dla przewoźników?
W niektórych przypadkach przedsiębiorcy kupują polisę OC przewoźnika, bo dzięki ubezpieczeniu mogą współpracować z wybranymi klientami (często OC przewoźnika w ruchu krajowym lub międzynarodowym to wymóg kontraktowy). Wtedy najczęściej kluczową rolę odgrywa cena polisy. Jednak czy tanie ubezpieczenie dla przedsiębiorców z branży transportowej jest wystarczające? Naszym zdaniem ochrona ubezpieczeniowa w tym przypadku powinna być dobrze przemyślana. Kluczowe jest więc wykonanie oceny ryzyka - często w jej trakcie można uświadomić sobie, w jakich sytuacjach może dojść do utraty lub zniszczenia przewożonych towarów.