Broker ubezpieczeniowy
Wiele firm przepłaca za ubezpieczenie firmy lub kupuje ochronę, która nie jest dopasowana do specyfiki biznesu. Na szczęście, Ty nie musisz należeć do tej grupy - kwestię wyboru polisy możesz powierzyć brokerowi.
Broker dla Twojego biznesu
Podczas gdy agenci ubezpieczeniowi stoją po stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego, my na pierwszym miejscu stawiamy dobro Twojego biznesu. Jesteśmy jedynym przedsiębiorstwem w Mielcu, które zajmuje się obsługą brokerską firm - negocjujemy korzystne warunki ubezpieczeń, optymalizujemy firmowe wydatki i zajmujemy się likwidacją szkód. Sprawdź, jak przebiega współpraca z nami i dowiedz się jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.
Etap 1 - etap ubezpieczeniowy w firmie
Kluczem do wybrania dobrej oferty ubezpieczenia jest ocena ryzyka, występującego na terenie zakładu czy biura. Niestety, wiele firm nie analizuje czynników, które stanowią niebezpieczeństwo i w rezultacie kupuje niedopasowaną do potrzeb polisę. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, możesz zgłosić się do ViaBrokers. Broker przeprowadzi audyt Twoich obecnych umów ubezpieczeniowych - sprawdzi i oceni ich zakres oraz cenę. Dzięki temu, Twoja kolejna ochrona będzie korzystniejsza i bardziej dopasowana do specyfiki branży.
Etap 2 - negocjowanie warunków ubezpieczenia
Kolejnym etapem jest podpisanie pełnomocnictwa, dzięki któremu broker w Twoim imieniu będzie mógł wystąpić z zapytaniem o ofertę do wybranych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Oczywiście nie będzie to zwykła prośba o propozycje ubezpieczenia. Specjalista z ViaBrokers przedstawi ryzyko występujące w Twojej firmie i opowie, w jaki sposób zabezpieczasz się przed niekorzystnymi zdarzeniami (np. system monitoringu, gaśnice na terenie firmy). A dodatkowo, wynegocjuje stawkę, której nie zaproponuje Ci żaden agent ubezpieczeniowy!
Etap 3 - rekomendacje ubezpieczeniowe
Po zebraniu ofert od Ubezpieczycieli, broker przedstawi Ci wynegocjowane opcje i zarekomenduje najkorzystniejszą z nich. Dzięki temu nie będziesz sam musiał porównywać zakresu, ceny, sumy ubezpieczenia czy wyłączeń. Niemniej, ostateczne słowo będzie należeć do Ciebie. To Ty, jako przedsiębiorca, zdecydujesz, którą opcję wybierasz i podpiszesz dokumenty.
Etap 4 - obsługa brokerska Twojej firmy
Na tym etapie nie będziesz musiał martwić się o żadne kwestie ubezpieczeniowe. Kontrole nad Twoimi polisami będzie sprawował broker - a to pozwoli Ci na znaczną oszczędność czasu. W szczególności, gdy w Twojej firmie jest duża rotacja pracowników i wciąż trzeba troszczyć się o obsługę ubezpieczenia grupowego. Poza tym, w razie wystąpienia szkody uzyskasz pomoc w jej likwidacji, zarówno w przypadku szkody majątkowej, osobowa czy komunikacyjnej. Niezależnie od tego, co się wydarzy - możesz liczyć na ViaBrokers!
Ile kosztuje skorzystanie z brokera ubezpieczeniowego?
Obsługa brokerska w ViaBrokers jest zupełnie bezpłatna. Broker nie może pobierać od swoich Klientów dodatkowego wynagrodzenia. Finansowym wynagrodzeniem dla brokera jest kurtaż, czyli potocznie: prowizja od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym broker zawarł umowę dla swojego Klienta. Przepisy prawa nie pozwalają na obciążanie Klienta kosztami pracy zespołu brokerskiego. Patrząc z perspektywy Klienta- dostaje pełną obsługę formalności, ryzyka, analizę i negocjację stawki a za te czynności nie ponosi żadnych kosztów.
Przepisy dotyczące działalności brokerskiej w ubezpieczeniach
W kontekście zasad funkcjonowania brokera ubezpieczeniowego bardzo ważne są regulacje prawne. Broker ubezpieczeniowy to zawód regulowany prawnie przez ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1154).
Broker ubezpieczeniowy a licencja
Nadzór nad działalnością zawodową brokerów prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. To właśnie od KNF brokerzy muszą uzyskać wymagane zezwolenie oraz zostać wpisani do specjalnego rejestru brokerów. Najpierw trzeba jednak zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, zgodnie z art.34 ust. 4 lit. e: ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. By zostać ubezpieczeniowym brokerem bez zdawania egzaminu należy udokumentować co najmniej pięcioletnie doświadczenie w dziedzinie ubezpieczeń lub być absolwentem kierunków studiów, które w swoim toku kształcenia miały zakres tematyczny egzaminów dla brokerów. Pozostałe warunki otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności brokera ubezpieczeń:
- wykształcenie co najmniej średnie,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- niekaralność za przestępstwa skarbowe, przeciwko mieniu i dokumentom,
- posiadanie polisy OC brokera ubezpieczeniowego,
- meldunek na terenie Polski.
Wymagania prawne dla brokerów
Broker ubezpieczeniowy nie może:
- być powiązanym żadnymi stosunkami umownymi z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi,
- być członkiem organów nadzorujących bądź zarządzających Towarzystwami Ubezpieczeniowymi,
- posiadać akcji Zakładów Ubezpieczeń, z wyjątkiem tych akcji, które są dopuszczone do publicznego obrotu.
Kto może skorzystać z brokera ubezpieczeniowego?
Często spotykamy się z mylnym przeświadczeniem, że z usług brokerów ubezpieczeniowych mogą skorzystać jedynie bardzo duże firmy z ogromnym majątkiem. Tymczasem, w ViaBrokers obsługujemy nawet jednoosobowe działalności gospodarcze. Firmy, które zatrudniają kilku pracowników mogą posiadać flotę 5 samochodów - co pozwala już na stworzenie optymalnej kosztowo umowy flotowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Oczywiście dla większości przedsiębiorstw na pewnym etapie rozwoju standardem staje się korzystanie z pełnej obsługi brokerskiej. Jeśli prowadzisz swoją działalność lub pracujesz w firmie, która chce odpowiedzialnie i optymalnie kosztowo podejść do kwestii ubezpieczenia- możesz umówić się na bezpłatną i niezobowiązującą rozmowę.
Broker ubezpieczeniowy - dlaczego warto?
Broker dla firm może przede wszystkim dobrze poprowadzić kwestię ubezpieczeń w firmie. By nie tylko interes działalności był odpowiednio ubezpieczony, ale również by za to ubezpieczenie nie przepłacić. W ViaBrokers do obsługi ubezpieczeniowej podchodzimy holistycznie. Chcemy zabezpieczyć interes firmy od strony ubezpieczeniowej i prawnej. Dlatego poza pracą brokera proponujemy pełną likwidację szkód oraz opiekę prawną dla firmy.
Agent a broker ubezpieczeniowy
Być może zadajesz sobie pytanie: broker ubezpieczeniowy a agent ubezpieczeniowy - czym te dwie działalności różnią się od siebie? Podstawowa różnica polega na tym, że agent ubezpieczeniowy działa formalnie w imieniu Towarzystw Ubezpieczeniowych a broker występuje w imieniu Klienta. Przychodząc do agenta ubezpieczeniowego lub nawet multiagenta - możesz otrzymać oferty spośród tych już przygotowanych przez Ubezpieczycieli. Broker zaś, najpierw analizuje jakich ubezpieczeń i na jakie wysokości sum potrzebujesz, a następnie zbiera od różnych Ubezpieczycieli oferty odpowiednich warunków ubezpieczenia. Czasami, szczególnie przy ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej, niekoniecznie Klient jest świadomy z jakich klauzul ubezpieczenia powinien skorzystać. Właśnie w tym celu, przed rozpoczęciem negocjacji z Ubezpieczycielami, broker sprawdza dotychczasowe polisy i poznaje specyfikę biznesu.
Zadania brokera ubezpieczeniowego
Co robi broker ubezpieczeń? Jego zadania są rozbudowane. Można powiedzieć, że jest on analitykiem ryzyka, doradcą Klienta, specjalistą i negocjatorem. Innymi słowy, na brokera ubezpieczeniowego możemy liczyć w trakcie:
- analizy dotychczasowej polityki ubezpieczeniowej firmy i czynników ryzyka w działalności i na terenie firmy Klienta,
- negocjacji warunków ubezpieczenia oraz wysokości składek ubezpieczeniowych,
- zawieraniu umów ubezpieczeń generalnych czy flotowych,
- administrowania polisą i wyrównywania terminów ubezpieczeń,
- wystąpienia szkody- ViaBrokers w pełni obsługuje procesy likwidacji szkód i nadzoru nad naprawą.
Biuro brokerskie - jakie wybrać?
Jak znaleźć i wybrać odpowiedniego brokera ubezpieczeń?
- Na pewno warto zwrócić uwagę na to co oferuje dana firma bądź specjalista. Obecnie brokerzy ubezpieczeń rozszerzają swoją działalność i tak jak ViaBrokers: zajmują się likwidacją szkód, rejestrowaniem pojazdów czy obsługą prawną firm. Warto więc wprost zapytać na jaki poziom usług możemy liczyć.
- Bardzo ważna sprawa to doświadczenie i długość funkcjonowania na rynku danego brokera. Postaraj się sprawdzić jakie doświadczenie ma dany zespół, od ilu lat obsługuje firmy. W tej branży znajomość rynku i specyfiki konkretnych produktów ubezpieczeniowych jest kluczowa.
- Kolejnym aspektem na jaki warto zwrócić uwagę jest podejście do Klienta. Czy broker ma czas by odpowiedzieć na Twoje pytania, umówić się na spotkanie lub odwiedzić Cię w firmie? To naprawdę ważne by móc liczyć na swojego brokera ubezpieczeń.
- Nie możemy też zapomnieć o tym, jakie oferty wynegocjował dla nas broker. Czy dzięki niemu oszczędzamy lub wreszcie ubezpieczamy firmę w odpowiedni sposób? Dobry broker nie tylko przesyła propozycje polis na maila, ale również tłumaczy ich zakres i warunki.