Według obowiązujących przepisów prawnych, przedsiębiorca, który świadczy usługi przewozowe, powinien posiadać OC do licencji transportowej lub alternatywnie zabezpieczenie finansowe, w odgórnie określonej kwocie. W takiej sytuacji, zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup polisy. Przewoźnicy i firmy transportowe, którzy wybierają taką opcję nie muszą zamrażać swoich finansów, a przy okazji zyskują pewność, że w razie jakiejkolwiek szkody, mogą liczyć na wsparcie specjalistów.
Ile kosztuje OC do licencji transportowej?
Jako brokerzy ubezpieczeniowi, wynegocjowaliśmy w Towarzystwach Ubezpieczeniowych atrakcyjne stawki za OC do licencji transportowej - już od 80 zł za pojazd. Natomiast dla Klientów, którzy dysponują flotą 10 lub więcej pojazdów, jesteśmy w stanie zaproponować jeszcze niższe ceny. Poniżej podaliśmy cenniki dla samochodów poniżej 3,5 tony i pojazdów powyżej tej masy.
Ubezpieczenie do licencji - pojazdy do 3,5 tony
Ubezpieczenie do licencji - pojazdy powyżej 3,5 tony
Jakie dane są potrzebne do zakupu OC do licencji?
Do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej potrzebne będą podstawowe dane. W naszym formularzu online prosimy o podanie nazwy i NIP-u działalności, określenia rodzaju pojazdów i podania ich liczby. Oczywiście, niezbędne są także najważniejsze dane kontaktowe, jak e-mail i numer telefonu.
Co w przypadku braku OC do licencji?
Przede wszystkim, by doszło do wydania licencji transportowej, która zezwala na wykonywanie zawodu przewoźnika, trzeba spełnić kilka wymogów. Jednym z nich jest ubezpieczenie oc przewoźnika pod licencję lub zabezpieczenie finansowe do licencji transportowej w wysokości:
- 9000 euro na pierwszy pojazd ciężarowy i 5000 euro na każdy kolejny,
- 1800 euro na pierwszy pojazd poniżej 3,5t. oraz 900 euro na każdy kolejny.
Bez spełnienia tego warunku przewoźnik nie otrzyma licencji i nie będzie mógł legalnie wykonywać zawodu. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. przewoźnik, który już uzyskał licencję transportową cały czas musi posiadać zabezpieczenie finansowe bądź corocznie odnawiać ubezpieczenie do licencji przewoźnika. Jeśli tego nie zrobi, w razie kontroli drogowej może otrzymać karę finansową nawet do 12 tys. złotych. W skrajnych przypadkach, prowadzenie działalności transportowej może stanąć pod znakiem zapytania - w razie cofnięcia licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu.
Na jaki okres jest zawierane OC do licencji?
Licencja na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydawana jest na okres od 2 do 50 lat. Przez cały ten czas przedsiębiorca wykonujący transport drogowy musi posiadać ubezpieczenie przewoźnika drogowego do licencji. W praktyce oznacza to, że nie wystarczy jednokrotnie kupić ubezpieczenia - trzeba odnawiać je co roku. Innymi słowy, ubezpieczenie zawierane jest na czas 12 miesięcy.
Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto rozważyć?
Przedsiębiorcy, którzy działają w branży transportowej i ubiegają się o wydanie licencji mogą od razu zastanowić się nad ubezpieczeniem pojazdu i nad ochroną przewożonych ładunków. Dobrym pomysłem będzie także oc przewoźnika drogowego, które chroni firmę transportową przed konsekwencjami finansowymi szkód powstałych w przewożonym towarze w wyniku np. wypadku, kradzieży, czy niewłaściwego zabezpieczenia ładunku. Jest także wymagane przez wielu kontrahentów i zwiększa wiarygodność przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto wpółpracować z ViaBrokers?
W ViaBrokers dbamy o długoterminowe relacje z naszymi partnerami biznesowymi. W ramach współpracy zapewniamy także kompleksowe wsparcie w zakresie ubezpieczeń i likwidacji szkód (również tych, do których doszło poza terenem Polski). Ze względu na to, że mamy bieżący kontakt z adwokatem, możemy również zaproponować obsługę prawną.
Najczęściej zadawane pytania