Ubezpieczenie OC przewoźnika to forma ochrony, która zabezpiecza przewoźnika przed roszczeniami związanymi z uszkodzeniem lub utratą towaru w trakcie transportu. W wielu przypadkach, jej zakup jest wymogiem kontraktowym. Zapraszamy do poznania naszej oferty - oferujemy kilka wariantów polisy i chętnie pomożemy w wyborze najkorzystniejszego z nich.
Jaki jest zakres ubezpieczenia OCP?
Podstawowa ochrona OCP obejmuje:
- uszkodzenie towaru,
- całkowite zniszczenie towaru.
- utratę ładunku na skutek zdarzeń losowych,
- opóźnienia w dostawie, o ile są one odpowiedzialnością przewoźnika.
Rozszerzenia ochrony OCP
Standardowo, polisa OCP chroni w kilku podstawowych przypadkach. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozszerzyć jej zakres. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują różne opcje, które obejmują sytuacje, często występujące w transporcie. Są to przede wszystkim:
- rozszerzenie o szkody powstałe w wyniku niewłaściwego pakowania towaru,
- klauzule na wypadek wydania towaru nieuprawnionej osobie,
- ubezpieczenie od rabunku towaru,
- rozszerzenie o szkody w paletach i opakowaniach dodatkowych,
- rozszerzenie ochrony o podwykonawców,
- koszty przeładunku i konieczności organizacji transportu zastępczego.
Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu OCP?
OCP przewoźnika, tak, jak każda inna umowa ubezpieczenia, posiada pewne wyłączenia. Do najistotniejszych można zaliczyć: brak zabezpieczenia towaru zgodnie z przepisami i przewóz towarów niezgłoszonych lub zakazanych. Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego nie zadziała też, jeśli kierowca będzie pod wpływem alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających. W niektórych przypadkach, nie zostaną uwzględnione także szkody wynikające z winy przewoźnika. Kupując ubezpieczenie warto więc dokładnie przeanalizować i skonsultować warunki i OWU, jakie udostępnia Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Co wpływa na koszt ubezpieczenia OCP?
Koszt ubezpieczenia OCP zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- zakres ochrony – ważne jest, czy polisa obejmuje tylko szkody standardowe, czy może zakres ochrony jest szerszy,
- limit odpowiedzialności – im wyższa suma gwarancyjna, tym wyższa składka,
- rodzaj przewożonych towarów – towary wysokiego ryzyka (np. elektronika, alkohol) zwiększają koszty ochrony,
- obszar działalności – transport międzynarodowy może być droższy niż krajowy,
- historia ubezpieczeniowa – brak szkód w przeszłości może obniżyć składkę.
Jak kupić ubezpieczenie OCP?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego można kupić online. Taką opcję udostępniamy na swojej stronie internetowej ViaBrokers - można zrobić to telefonicznie bądź za pośrednictwem formularza kontaktowego.
Ubezpieczenie OCP online
Skorzystanie z naszego kalkulatora OCP przewoźnika drogowego jest bardzo intuicyjne. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, które dotyczą:
- rodzaju polisy - czy będzie to OC dla przewoźnika w ruchu krajowym, OCP w ruchu międzynarodowym czy może kabotaż,
- rodzaju pojazdów - istotne jest to, czy przewóz towarów będzie realizowany ciągnikami siodłowymi, pojazdami ciężarowymi czy za pomocą innego środku transportu,
- zakresu ochrony ubezpieczenia OCP - podstawowy czy rozszerzony,
- rodzaju przewożonych towarów,
- szkodowości w ostatnich 3 latach.
Na kolejnym etapie skontaktuje się z Tobą nasz specjalista, potwierdzi informacje, przedstawi cenową ofertę i po uzyskaniu zgody, wystawi polisę. Ubezpieczenie OCP przewoźnika można opłacić online.
Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia OCP?
By kupić ubezpieczenie przewoźnika, wystarczy dostarczyć podstawowe informacje, niezbędne do przygotowania oferty. Wymagane są: KRS/CEIDG, NIP/REGON, dane pojazdów i kierowców, informacje o przewożonych towarach, historia szkód oraz dane kontaktowe firmy. Kupując ubezpieczenie OCP, potrzebna będzie też informacja o zakresie: czy wystarczy podstawowe ubezpieczenie, czy może przewoźnik chce rozszerzyć zakres.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OCP?
Istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu OCP jest zakres terytorialny ubezpieczenia. Ważne jest także zapoznanie się z ogólnymi warunkami i zwrócenie uwagi na wyłączenia i zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oczywiście, przewoźnicy, którzy kupują ubezpieczenie OCPD w ViaBrokers, mogą liczyć na profesjonalne doradztwo na każdym etapie współpracy. Nasz dział likwidacji szkód wesprze też przewoźnika w razie wystąpienia szkody (nawet tej zagranicznej). Oczywiście, zdajemy sobie też sprawę, że w przypadku OCP, wiele osób zwraca uwagę na to, ile kosztuje ubezpieczenie OCP. Ze swojej strony możemy więc zapewnić konkurencyjne stawki.
Jakie odszkodowanie można otrzymać z ubezpieczenia OCP?
To, ile przewoźnik otrzyma odszkodowania w ramach polisy OCP zależy od zapisów w OWU, a przede wszystkim od sumy gwarancyjnej. Przykładowo, jeśli wartość przewożonego ładunku wynosi 100 000 zł, polisa OCP może pokryć tę kwotę, o ile nie przekracza limitu odpowiedzialności.
Jakie są korzyści z posiadania OCP?
- Finansowa ochrona – w razie szkody ubezpieczyciel pokrywa roszczenia klientów.
- Budowanie wiarygodności – lepszy wizerunek wśród kontrahentów.
- Spełnienie wymogów umów – wielu klientów wymaga OCP jako standardu współpracy.
Najczęściej zadawane pytania - OCP