OC środowiskowe

Ubezpieczenie OC środowiskowe.

Ubezpieczenie OC środowiskowe to polisa, która chroni przedsiębiorstwa przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych w środowisku naturalnym. Obejmuje m.in. zanieczyszczenie wód, gleby czy powietrza, a także szkody na obszarach chronionych. W ViaBrokers możemy przygotować dla Państwa propozycję takiej ochrony. 

Kobieta, która działa w branży, która stwarza potencjalne ryzyko dla środowiska.

OC  środowiskowe a prawo

Przedsiębiorstwa, których działalność może oddziaływać na środowisko podlegają ustawie z 13 kwietnia 2007r. Według przepisów, firmy te są zobligowane do regularnego monitorowania swoich działań, zapobiegania potencjalnym szkodom, a w przypadku ich wystąpienia - do naprawy i pokrycia kosztów działań naprawczych. Ustawa nie wymaga posiadania OC środowiskowego, ale zdecydowanie rekomendujemy zakup takiej ochrony. Polisa będzie stanowić solidne zabezpieczenie finansowe. 

Skontaktuj się

Jak działa ubezpieczenie odpowiedzialności za szkody w środowisku?

Jeśli dana firma przyczyni się do wyrządzenia szkód w środowisku naturalnym, to z pewnością pojawią się roszczenia. Firma będzie też zobligowana do przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody i do poniesienia kosztów działań zapobiegawczych i naprawczych. Procesy te są z reguły bardzo kosztowne, ale te może pokryć polisa środowiskowa. Przedsiębiorca odpowiedzialny za szkodę w środowisku może zgłosić fakt wystąpienia takiej sytuacji do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Dla jakich firm jest dedykowane OC środowiskowe?

Ubezpieczenie OC środowiskowe jest dedykowane dla firm, których działalność wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkód w środowisku. Obejmuje to przedsiębiorstwa z różnych branż, szczególnie te prowadzące działalność w zakresie:

  • przemysłu ciężkiego,
  • transportu i logistyki, 
  • gospodarki odpadami,
  • rolnictwa i hodowli, 
  • energetyki, 
  • innych branż o podwyższonym ryzyku. 
Mężczyzna, który zdecydował się na ubezpieczenie OC środowiskowe dla swojej firmy.

Jakie są koszty ubezpieczenia odpowiedzialności za szkody w środowisku?

Jeśli zdecydują się Państwo na rozszerzenie OC firmy o ochronę na wypadek szkody w środowisku naturalnym, dokładnie przeanalizujemy ryzyko i przedstawimy ofertę. Koszt polisy zależy od kilku czynników, które są zróżnicowane dla poszczególnych branż. Przykładowo, im bardziej skomplikowany i ryzykowny proces technologiczny w firmie produkcyjnej, tym wyższe ryzyko i składka.

Skontaktuj się z brokerem

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Na wysokość składki za OC środowiskowe wpływają przede wszystkim:

  • rodzaj i skala działalności przedsiębiorstwa - firmy z sektorów o wysokim ryzyku środowiskowym (np. chemiczny, energetyczny, transport materiałów niebezpiecznych) zapłacą wyższą składkę niż przedsiębiorstwa o niskim wpływie na środowisko, 
  • lokalizacja zakładu - jeśli zakład znajduje się nieopodal parków narodowych, rezerwatów przyrody to ryzyko wyrządzenia szkody w środowisku znacznie wzrasta, 
  • historia szkodowości - jeśli w przeszłości firma musiała ponieść odpowiedzialność za szkody i została zobligowana do wdrożenia działań naprawczych, to kolejna polisa może być droższa, 
  • rodzaj substancji niebezpiecznych - im bardziej toksyczne substancje, tym większe koszty w razie wyrządzenia szkód w środowisku. 

Jak można obniżyć koszty OC środowiskowego?

Jako brokerzy ubezpieczeniowi możemy zaproponować Państwu działania prewencyjne, które zminimalizują ryzyko wystąpienia szkód w środowisku. Mamy bowiem świadomość, że regularna ocena wpływu działalności na środowisko i odpowiednie raporty mogą być pozytywnie oceniane przez ubezpieczyciela. By mniej zapłacić za ubezpieczenie szkód w środowisku, rekomendujemy także Państwu zainwestowanie w systemy bezpieczeństwa. Oczyszczalnie ścieków, filtry przemysłowe, systemy przeciwpożarowe - to rozwiązania techniczne, które zmniejszają ryzyko awarii lub wycieku substancji niebezpiecznych.  Równie dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w szkolenia pracowników, m.in. w zakresie ochrony środowisk, postępowania z substancjami niebezpiecznymi. 

Kobieta, która zdecydowała się na zakup OC środowiskowego.

Jakie są korzyści z posiadania polisy OC środowiskowej?

OC środowiskowe może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, będzie stanowić ochronę finansową przed kosztami likwidacji szkód środowiskowych. W praktyce oznacza to, że nawet w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych incydentów, firma zachowa stabilną pozycję. Dodatkowo, przedsiębiorstwa, które posiadają taką polisę, budują wizerunek odpowiedzialnej, dbającej o środowisko firmy. 

Skontaktuj się z brokerem

Jak przebiega proces likwidacji szkód w środowisku?

W razie wystąpienia szkody środowiskowej, firma jest odpowiedzialna za natychmiastowe powiadomienie odpowiednich organów administracyjnych, np. regionalnego dyrektora ochrony środowiska, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska lub innego właściwego organu. Jeśli podmiot posiada polisę OC środowiskową, szkoda powinna być zgłoszona do ubezpieczyciela w celu zlikwidowania. 

01
Zgłoszenie szkody
02
Ocena szkody i zakresu
03
Plan naprawy szkody
04
Likwidacja szkody z OC
05
Wnioski i prewencja

Dlaczego warto współpracować z ViaBrokers?

W ViaBrokers stawiamy na partnerskie relacje i dbamy o interesy naszych Klientów. Co więcej, w ramach obsługi brokerskiej oferujemy również: 

  • likwidację szkód, 
  • merytoryczne wsparcie, w zakresie ubezpieczeń,
  • doradztwo w kwestii prawnej i leasingowej. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się ubezpieczenie środowiskowe od innych polis?
Czy broker ubezpieczeniowy może przygotować kompleksową ofertę ubezpieczenia?
Jak się z nami skontaktować?
Ikona kontaktu. ViaBrokers.
Wypełnij formularz
Wyślij wiadomość
Ikona kontaktu telefonicznego
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Ikona lokalizacji. ViaBrokers.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu